Ślub w plenerze - dlaczego warto?
Ślub w plenerze - dlaczego warto?

Śluby plenerowe stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Młode pary często decydują się na takie rozwiązanie, dlatego, że mogą wybrać sobie idealne miejsce na ceremonię i urządzić wszystko w dowolnym stylu. Ślub plenerowy to przecież, ślub cywilny tyle, że poza urzędem. Podpowiemy zatem jak go dobrze zorganizować!

Takie uroczystości są często pokazywane w romantycznych filmach dlatego wiele młodych par marzy aby wziąć ślub w plenerze. Ślub w pięknym ogrodzie, na łące, w oranżerii w ulubionym miejscu to najpopularniejsze wybory w ostatnich czasach. Warto jednak pamiętać, że miejsce to musi zostać zaakceptowane przez Urząd Stanu Cywilnego, ponieważ musi się tam pojawić urzędnik, aby wszystko było zgodne z prawem.

Od kiedy można brać śluby w plenerze?

W Polsce śluby w plenerze są możliwe od 2015 roku. Młoda para może wybrać odpowiednią lokalizację, pod warunkiem, że spełnia ona odpowiednie warunki oraz wymogi. Ustawa wymaga, aby miejsce na ceremonię zachowywało powagę uroczystości. Warto również wspomnieć o dodatkowej opłacie za ślub plenerowy, którą trzeba uiścić w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Z roku na rok śluby plenerowe zyskują na popularności, jakie zatem formalności z nim związane musimy załatwić?

Ślub plenerowy wymaga od pary młodej załatwienia nieco większej liczby dokumentów i formalności, natomiast nie jest ich dużo więcej niżeli w przypadku ślubu w urzędzie. Jednym z najważniejszych jest złożenie wniosku na ślub w plenerze wraz z uiszczeniem odpowiedniej opłaty, oraz obowiązkowej opłaty skarbowej.

Zalety ślubu w plenerze

Warto wziąć pod uwagę, że śluby w plenerze mają wiele więcej zalet niż wad. W przypadku takiego ślubu para młoda może pozwolić sobie na przepiękne dekoracje, dopasowane oświetlenie, jak i styl wszystkich dekoracji - nie wspominając o głównej zalecie czyli tle całej uroczystości. Gdy ślub odbywa się na świeżym powietrzu, w promieniach słońca wokół otaczającej natury para młoda otrzyma przepiękne pamiątkowe zdjęcia i wspomnienia.

Zaletą ślubu plenerowego jest też fakt, że można zorganizować go na terenie sali weselnej, w ogrodzie bądź specjalnie przystosowanym do tego miejscu. Zaoszczędzimy tym samym czas który goście poświęciliby na dojazd z urzędu do sali weselnej.

Ślub bez pośpiechu

Warto zaznaczyć, że w przypadku ślubu w plenerze wszystko odbywa się w spokoju, nie musimy się śpieszyć. W urzędach i kościołach ceremonie często odbywają się co godzinę albo i szybciej, więc zaraz po uroczystości trzeba opuścić kościół czy też urząd ponieważ przed wejściem czeka już kolejna młoda para.

Nietuzinkowa uroczystość

Ślub w plenerze daje młodej parze dużo możliwości do tego, aby stworzyć wyjątkową atmosferę i zaskoczyć wszystkich gości. Para młoda może mieć pewność, że takie wesele będzie jedynym w swoim rodzaju, a goście zapamiętają je na bardzo długi czas. Sama, inna sceneria niżeli ściany urzędu zdają się bardziej interesujące i ładniejsze dla gości.

Nieograniczona przestrzeń

Para młoda decydując się na uroczystość w plenerze może pozwolić sobie na zaproszenie większej ilości gości, którzy mogliby nie pomieścić na sali w Urzędzie Stanu Cywilnego która zazwyczaj jest dość mała. Przy ślubie plenerowym nie ma takiego problemu, ponieważ na wolnym powietrzu zmieszczą się wszyscy zaproszeni goście.

Obawy przed ślubem w plenerze

Są pary, które nie rozważają takiej możliwości ze względu na kwestie organizacyjne, które mogą pochłonąć mnóstwo czasu. W końcu organizacja ślubu plenerowego dzieje się od podstaw i zależy od inwencji twórczej. Warto jednak zaznaczyć, że cała aranżacja nie jest taka straszna i nie ma się czego obawiać, ponieważ w tych czasach jest wiele osób i firm zajmujących się dekoracjami. Również w internecie znajduje się wiele interesujących i ciekawych inspiracji.

Ślub plenerowy w altanie

Wiele domów weselnych oferuje młodej parze do dyspozycji duży ogród, taras, altanę lub oranżerię. Może uroczystość w takim miejscu będzie ciekawym pomysłem? Zazwyczaj są one ładne i eleganckie tak jak na uroczystości ślubne przystało.


Wróć do bloga