Stoły okrągłe czy prostokątne - które wybrać na uroczystość weselną?
Stoły okrągłe czy prostokątne - które wybrać na uroczystość weselną?

W ostatnim czasie w kwestii dekoracji sali na popularności zyskały stoły okrągłe - które mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Warto jednak pamiętać, że każda Para młoda ma prawo wyboru tego, co podoba jej się najbardziej. Czym więc się kierować wybierając stoły na wesele?

Obecnie praktycznie każda sala weselna oferuje młodej parze zarówno tradycyjne stoły prostokątne, jak i również stoły okrągłe - które są bardziej nowoczesne i pasują do wystroju sali.

Najlepiej jednak w kwestii stołów skonsultować się z menedżerem lub obsługą sali, dlatego, że mają większe doświadczenie w organizacji wesel niż młoda para, która po raz pierwszy planuje i organizuje uroczystość weselną. 

Stół Młodej Pary 

Jeśli mowa o stole dla młodej pary to bezdyskusyjnie powinien być on prostokątny i umieszczony w odpowiednim miejscu na sali. Prostokątny stół sprawia, że młoda para zawsze jest w  centrum uwagi, ma widok na wszystkich gości i absolutnie nie siedzi do żadnego z gości tyłem, co byłoby niemożliwe w przypadku wyboru stołu okrągłego. 

W zależności od układu sali oraz preferencji pary młodej co do liczby osób przy stole - może być on krótszy lub dłuższy. 

Stylowe wesele z wykorzystaniem okrągłych stołów

Moa na okrągłe stoły dla gości przywędrowała do naszego kraju z zachodu. Wyglądają one stylowo, pięknie a zarazem bardzo elegancko, dlatego też przypadają do gustu wielu młodym parom i pasują do nowoczesnego wystroju sali weselnej. Przy stole okrągłym mieści się z reguły 8, 10 lub też 12 osób. Najważniejszą kwestą jest to, aby dokładnie przeliczyć, czy przy konkretnej liczbie gości będziemy w stanie pomieścić okrągłe stoły na sali.

Sala weselna ma konkretną liczbę stołów, które mieszczą się na danej sali i niestety nie wszędzie jest możliwość umieszczenia takich stołów, jeśli liczba gości weselnych jest duża.

Okrągłe stoły są bardzo lubiane przez gości weselnych, ponieważ wszyscy doskonale się widzą siedząc przy takim stole i swobodnie mogą rozmawiać. 

Dla Pary Młodej jest jeszcze jedno utrudnienie, ponieważ w przypadku okrągłych stołów jest trudniej ułożyć wszystkich gości, aby każdy czuł się komfortowo w swoim towarzystwie przy stole.

Klasyka gatunku - czyli stoły prostokątne

Najpopularniejszym rozwiązaniem od wielu lat na polskich weselach są stoły prostokątne, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzięki prostokątnym stołom łatwiej jest pomieścić wielu gości na sali ale i też odpowiednio wszystkich usadzić. 

Stoły prostokątne dają więcej opcji na ich dekorację. Jest na nich zdecydowanie więcej miejsca niżeli w przypadku stołów okrągłych. Dlatego najczęściej stoły prostokątne wybierają pary, które zwracają ogromną uwagę na dekoracje kwiatowe stołów.

Zalety, wady i charakterystyczne cechy dla stołów okrągłych

 • wyglądają elegancko, przy czym pasują do uroczystości i sal wytwornych w stylu pałacowym, glamour, francuskim, hollywood, vintage,
 • nie każda sala weselna ma je w ofercie, czasami trzeba je specjalnie zamówić,
 • maksymalna liczba gości przy stoliku okrągłym to dwanaście osób, co może stanowić problem podczas usadzenia gości,
 • dekoracji ich przychodzi z łatwością: wystarczy zaledwie jedna kompozycja kwiatowa na stół, ale jest to tym samym opcja droższa – na stole prostokątnym kwiaty stawiamy co kilka miejsc, w tym wypadku na każdym osobną,
 • dekoracja musi być niska, aby nie przysłaniała gości i aby mieli oni ze sobą swobodny kontakt,
 • łatwo ustawić na nich jedzenie,
 • sprzyjają integracji przy stole,
 • wbrew pozorom okrągłe stoły nie funkcjonują na zasadzie „samotnych wysp” – goście podczas zabawy przemieszczają się i przesiadają,
 • goście niestety siedzą do siebie tyłem.

Stoliki okrągłe ustawia się stosunkowo dość łatwo. Najważniejsze, aby układ nie był chaotyczny, a odległości pomiędzy stolikami pozwalały gościom na swobodne przemieszczanie się. Najpopularniejsze jest ustawianie stolików okrągłych naprzemiennie lub wokół parkietu jeśli, jeśli taki znajduje się na środku sali.

Zalety, wady i charakterystyczne cechy stołów prostokątnych

 • dostępne na każdej sali weselnej,
 • klasyczne, a więc bezpieczne i łatwe w dekoracji,
 • z łatwością dopasowują się do każdego stylu, choć najbardziej im po drodze z rustykalnym, biesiadnym, boho i klasycznym,
 • idealne na imprezy kameralne oraz większe wesela,
 • więcej możliwości rozstawienia a w pomieszczeniu,
 • wymagają mniejszej ilości dekoracji i mogą być wysokie – wystarczy postawić je w przestrzeni między gośćmi,
 • bezpośrednio dostępni są dla siebie jedynie sąsiedzi z naprzeciwka i obok, co jednocześnie jest plusem, jak i minusem.

Jeśli chodzi o stół prostokątny, to wariantów na jego ułożenie jest mnóstwo i zależą one przede wszystkim od:

 • wielkości sali
 • kształtu sali
 • liczby gości
 • wielkości parkietu.

Najczęstsze to mniej lub bardziej rozbudowane układy przypominające litery:

 • “E” – najpopularniejszy układ, który sprawdza się w przypadku, gdy gości jest dużo,
 • “U” – czyli tradycyjna podkowa, ten rodzaj ułożenia jest najbardziej integracyjny i sprawdza się na średnich salach,
 • “L” – układ idealny jest dla mniejszej liczby gości, jak i dla sal, które są długie i wąskie.

Kto jest odpowiedzialny za ułożenie stołów?

Ułożenie stołów na sali zazwyczaj proponuje menedżer lub obsługa sali, która jest w tym bardziej doświadczona i może znaleźć lepsze rozwiązanie. Oczywiście wszystkie sprawy za każdym razem konsultowane są z parą młodą i to ona ostatecznie podejmuje decyzje.

Jak widać – możliwość jest całkiem sporo, jeśli chodzi o stoły na sali weselnej i ich ułożenie. Popularne zarówno są stoły okrągłe, jak i prostokątne, więc można wybrać stoły, które bardziej podobają się zainteresowanym osobom.

W kwestii doboru takich stołów warto doradzać się osób, które znają się na tym lepiej, czyli będzie to na pewno obsługa sali, wedding planner lub osoby, które mają za sobą organizację takich imprez.


Wróć do bloga